Corona Virüs Nedeniyle Evde Vakit Geçirirken Online Gezebileceğiniz Müzeler ve Bilim Merkezleri

Evde Sanat ve Bilim Var!

Hazırlayan: Sümeyye Ceylan


Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve ilk kez 2019 yılı Aralık ayında görülen Yeni Koronavirüs (corona virüs), sağlık sistemlerimizi derinden sarsarken, dünyada milyarlarca insan evlerinde kendilerini karantina altına aldı.

Bizler de hem Türkiye’deki COVİD-19 vakalarının (koronavirüs veya corona virüs hastalığı) artışına istemeden de olsa doğrudan veya dolaylı olarak katkıda bulunarak ülkemizin sağlık sistemini gereksiz yere zorlamamak hem de insanlık ailesini bu salgından korumak için çocuklarımızla evlerimize çekildik. Okullar kapatıldı, uzaktan eğitim süreçleri devreye girdi.

Bu sebeple Her Çocuğa Eğitim Vakfı olarak ülkemizde ve dünyada sanal olarak ziyaret edebileceğimiz bazı müze ve sergileri sizler için derledik. Siz de sevdiğiniz sanal müze, bilim merkezi ve sergileri bizlerle paylaşarak sizler için derlediğimiz listemize katkıda bulunabilirsiniz.

        1. Kültür Bakanlığı Sanal Müze

8.000 yıllık Çatalhöyük’ten Hititlere, Alacahöyük’ten Frig, Urartu ve Roma dönemlerine kadar uzanan zengin koleksiyonu ile dünyanın en önemli arkeoloji müzeleri arasında yer alan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Troya Müzesi ve Efes Müzesi’ne kadar birçok müzenin koleksiyonuna bu adresten ulaşabilir ve sanal bir müze gezisi yapabilirsiniz.

https://sanalmuze.gov.tr/

        2. Milli Saraylar

T.C. Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki Milli Saraylar İdaresi Başkanlığına bağlı saray, köşk, kasır, müze ve tarihî fabrikalara ve özel koleksiyonlara ulaşabileceğiniz Milli Sarayların web sitesinde sanal turlarla Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı gibi saraylar ve çok sayıda kasra dair bilgilere ve koleksiyonlara ulaşabilirsiniz.

https://www.millisaraylar.gov.tr/

        3. Türkiye’nin Kuşları TRAKUS

Türkiye’de yaşayan kuşların fotoğrafları, videoları ve onlar hakkında bilgilere erişebileceğiniz bir sanal kuş müzesi.

Aynı zamanda kuş fotoğrafçılığı konusunda da zengin bilgi ve medya içeriğine sahip.

https://www.trakus.org/

        4. Türkiye’nin Kelebekleri TRAKEL

Türkiye’de yaşayan kelebeklerin fotoğrafları, videoları ve onlar hakkında bilgilere erişebileceğiniz bir sanal kelebek müzesi.

Aynı zamanda kelebek fotoğrafçılığı konusunda da zengin bilgi ve medya içeriğine sahip.

http://www.trakel.org/kelebekler/

        5. Türkiye’nin Sürüngenleri TÜRKHERPTİL

Türkiye’de yaşayan sürüngenlerin fotoğrafları, videoları ve onlar hakkında bilgilere erişebileceğiniz bir sanal sürüngen müzesi.

Aynı zamanda sürüngen fotoğrafçılığı konusunda da zengin bilgi ve medya içeriğine sahip.

http://www.turkherptil.org/

        6. Sakıp Sabancı Müzesi

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, zengin bir hat ve resim koleksiyonunu bünyesinde barındıran ve düzenlediği geçici sergilerle birçok ünlü sanatçının eserlerine ev sahipliği yapan bir sanat müzesidir.

https://www.digitalssm.org/

        7. İstanbul Modern

Türkiye’nin sanatsal yaratıcılığını ve kültürel kimliğini ulusal ve uluslararası sanat ortamıyla paylaşmak amacıyla 2004 yılında ülkemizin ilk modern ve çağdaş sanat müzesi olarak kurulan İstanbul Modern, disiplinler arası etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

https://www.istanbulmodern.org/tr

        8. İstanbul Fuat Sezgin İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi

İslam Bilim Tarihçisi Prof. Dr. Fuat Sezgin tarafından hazırlanan ve 24 Mayıs 2008 yılında açılan müzede astronomi, saat teknolojisi, denizcilik, savaş teknolojisi, tıp, madenler, fizik, matematik, geometri, şehircilik ve mimari, optik, kimya ve son olarak da coğrafya üzerine zengin bir koleksiyon sergilenmektedir. Web sitesinden eserlerin fotoğraflarına ve kısa açıklamalarına ulaşılabilir.

http://ibttm.muzeler.gov.tr/TR-84362/koleksiyon.html

        9. Modern Bilimin Öncüleri, Bilim Tarihi Sergisi

Kasım 2019’da İstanbul Havalimanı’nda açılan sergi; cebir, mekanik, tıp, astronomi, fizik gibi disiplinlerin yapı taşlarını inşa eden, farklı kültürlerden birçok bilim ve sanat insanına ilham olmuş ve modern bilim dallarının temelini atmış bilim insanları ve eserlerini tanıma fırsatı sağlıyor. Nisan 2019’da serginin mobil uygulaması aracılığı ile sanal ziyaret imkânı da olacak.

        10. Google Arts and Culture Uygulaması

https://artsandculture.google.com/

Sadece bu uygulama bile aylarınızı ayırmanız gereken çok zengin bir sanat içeriğine sahip.

Milattan önce 10.000’den başlayarak tüm sanat akımları, sanatçılar, tarihi olay ve kişilikler hakkında bilgi edinilebilirsiniz.  Dünya üzerinde aklınıza gelebilecek hemen hemen tüm müzelere bu uygulama ile ulaşabileceğiniz için binlerce müze ismini burada sıralamayacağız. Fakat ünlü birkaç müze ismini vermeden de geçemeyeceğiz:

Van Gogh Müzesi, Rijksmuseum, Uffizi, Pergamonmuseum, Chester Beatty’s A-Z, Doha The Museum of Islamic Art, The State Hermitage Museum, Musée d’Orsay, MoMA The Museum of Modern Art, Kunsthistorisches Museum Wien, The Victoria and Albert Museum…

Bu harika uygulamada müze koleksiyonları arasında size veya aile üyelerinize benzeyen insanların portrelerini bulma oyunu oynayabilmeniz de cabası. Müzede özçekim (selfie) için artık müzeye gitmenize gerek kalmadı J Art Selfie bu uygulamanın en eğlenceli taraflarından biri.

https://artsandculture.google.com/camera/selfie

Sanat alanına ek olarak dünya tarihindeki önemli olaylara ve kişilere dair fotoğraf ve video ile bezenmiş yazılar da uygulamada ulaşabileceğiniz içerikler arasında.

Uygulama içinde ülkemiz sınırları içinde de birçok müze ve koleksiyona da sanal olarak ulaşabiliyor.

  • Pera Müzesi 
https://artsandculture.google.com/partner/pera-museum?hl=tr
  • Masumiyet Müzesi
https://artsandculture.google.com/partner/museum-of-innocence
  • Borusan Contemporary
https://artsandculture.google.com/partner/borusan-contemporary
  • Istanbul Research Institute
https://artsandculture.google.com/partner/istanbul-research-institute
  • Elgiz Müzesi 
https://artsandculture.google.com/partner/elgiz-museum-of-contemporary-art
  • Rezan Has Müzesi   
https://artsandculture.google.com/partner/rezan-has-museum
  • Sadberk Hanım Müzesi
https://artsandculture.google.com/partner/sadberk-han%C4%B1m-museum

        11. Doğa Tarihi Müzeleri

Dünyanın birçok önemli doğa tarihi müzesine de Google Arts and Culture uygulaması ile aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://artsandculture.google.com/search/partner?project=natural-history&hl=en&fbclid=IwAR2OXnlTxWUFYSxkbHdUygydLRhqITJ5aVZqxNr7Y9aFOuSvnzR3__pcdtY

        12. Nasa

Astronomi severler için biçilmiş kaftan olan bir web sitesinden bahsediyoruz. Onlarca uzay görevi ve uzay teleskopları ile görüntülenmiş on binlerce görsel ve videoya erişmek için:

https://www.nasa.gov/

Nasa’nın görsel koleksiyonlarına ulaşmak için:

https://images.nasa.gov/

Nasa Youtube Kanalı:

https://www.youtube.com/user/NASAtelevision

        13. Access Mars Uygulaması

Nasa Jet Propulsion Laboratory ve Google işbirliği ile hazırlanan Access Mars uygulaması, Mars yüzeyini Curiosity uzay aracının gözlerinden deneyimleyeceğiniz bir  Web VR uygulaması.

https://accessmars.withgoogle.com/

        14. Exploratorium Bilim, Sanat ve Teknoloji Müzesi

Exploratorium, San Francisco’daki bir bilim, teknoloji ve sanat müzesidir. Misyonu, dünya çapında öğrenmeyi dönüştüren sorgulamaya dayalı deneyimler yaratmaktır.

Çevrimiçi öğretimi ve öğrenmeyi destekleyen, merakınızı ve eğitim kaynaklarınızı beslemek için geniş çevrimiçi deneyim koleksiyonu sunan 51 yıllık bir bilim merkezi ve muhteşem koleksiyonu ile hem eğitmenlere hem ebeveynlere hem de her yaştan bilim sevdalılarının keşfetmesi için biçilmiş kaftan.

https://www.exploratorium.edu

        15. Louvre Müzesi

https://www.louvre.fr/en/visites-en-ligne

        16. British Museum

https://britishmuseum.withgoogle.com/

        17. Tate Modern Çocuk Sayfası

https://www.tate.org.uk/kids

        18. Met Museum Çocuk Sayfası

https://www.metmuseum.org/art/online-features/metkids/

        19. Glazer Children’s Museum

        20. Children’s Museum of South Dakota     

https://prairieplay.org/seize-the-play/category/recipes-for-play/

        21. Pittsburgh Children’s Museum

https://makeshopshow.wordpress.com/

        22. Long Island Children’s Museum  

https://www.licm.org/play-outside/

        23. National Museums of Australia   

https://www.nma.gov.au/learn/diy?

        24. International Association Children in Museum  

        25. Smithsonian Doğa Tarihi Müzesi

https://naturalhistory2.si.edu/vt3/NMNH/z_tour-031.html

        26. Del Ter Endüstri Müzesi

Ter, İspanya’nın Katalonya bölgesinde yaklaşık 2.400 metre yükseklikte bir nehirdir. Bu müze, Ter nehrinin orta havzasının endüstriyel ve doğal mirasının değerini vurgulamak için kurulmuş, etkisi bina duvarlarının ve içindeki koleksiyonun ötesine geçen bölge ve toplum hakkında bir müzedir. Kuşların üzerine dokunup seslerini dinleyebileceğiniz uygulaması ile sosyal medyada nam salmış bu müzenin birçok doğa aktivitesi için de fikir alabileceğiniz bir web sitesi var.

Kuşları tanımak ve dinlemek için:

https://coneixelriu.museudelter.cat/en/birds.php

        27. Yellowstone Doğa Parkı

Yellowstone Ulusal Parkı’nın içerisinde üç yüzden fazla gayzer (bunların en ünlüsü her doksan bir dakikada bir püsküren Old Faithful’dur), iki yüz doksandan fazla da irili ufaklı şelale var. Dünyadaki sıcak su kaynaklarının yarısı Yellowstone Ulusal Parkı’nda ve bu sıcak su kaynaklarının sayısı on bini aşıyor. ABD’nin en büyük, dünyanın ise en büyük üçüncü kaplıcası olan Grand Prismatic Spring de Yellowstone Ulusal Parkı’nda yer alıyor.

Ulusal parkın çok güzel bir sanal galerisi var. Burada parkın birçok bölgesini keşfedebiliyorsunuz.

https://www.nps.gov/yell/learn/photosmultimedia/virtualtours.htm