Korona Virüs Salgınını Çocuklara Nasıl Anlatabiliriz?

Ücretsiz Yardımcı Elektronik Kitaplar

HERÇEV olarak sizler için, koronavirüs salgını nedeniyle evde kaldığımız dönemlerde çocuklarımızın duygu değişimlerini, virüs durumuyla alakalı kafa karışıklıklarını ve can sıkıntılarını giderecek, eğlenceli, bol önerili ve bilgilendirici kitapçıkları derleyip bir araya getirdik. Keyifli okumalar dileriz!

Çocuklar İçin Korona Hikayesi:

Etrafta bir farklılık var değil mi? Ara verilen okullar, televizyonlardaki haberler ve evde olan herkes… Peki tüm bu değişikliklere sebep olan şey nedir?

Yazarlığını Psk. Dan. Betül Karaca, çizimini Merve Ergenoğlu’nun hazırladığı bu kitapçık, özellikle çocuklarımızın aklındaki soruları cevaplayan bir Koronavirüs’ün ağzından anlatılmaktadır.  Çocuklar, almaları gereken tedbirleri, eğlence ile geçirebilecekleri saatlerin planını,  hayal kurmaları için oluşturulan güvenli alanı, hislerini daha iyi anlamaları için sorulan çeşitli soruları, “Mutlu Gözlük” oyununu, bu eğlenceli ve sade anlatım ile öğrenecekler.

Korona Döneminde Kaynaklarım:

Bu kitapçık, virüs döneminde çocukları ve ebeveynleri desteklemek amacıyla Klinik Psikolog İrem Polat tarafından hazırlanmıştır. Birbirinden renkli çizimleri ve önerileri ile okuyucularını bekleyen kitapçık, sol kısmını çocuklara, sağ kısmını ise ebeveynlerin kullanımına ayırmıştır. Bununla birlikte, çocuklarınızla içinde bulunan çeşitli EMDR kaynaklı çalışmaları uygulayabilirsiniz.

Koronavirüse Karşı İlk Yardım Çantam:

Virüs dolayısıyla çocuklarınızın yaşadığı olumsuz duygularla baş edebilmelerini sağlamak amacıyla hazırlanan bu ilk yardım çantasında, 5-12 yaş aralığına hitap eden, yaşı daha küçüklerle de yardım aracılığıyla eşlik edebileceğiniz eğlenceli egzersizler bulunmaktadır. Duygularını bu sayede anlamlandırabilen çocuklarınıza, virüsü nasıl anlatabileceğiniz ve sorularını nasıl cevaplayacağınıza dair bilgiler de, bu ilk yardım çantasında bulunmaktadır.

*Uzm.Klinik Psikolog Begüm Ayşegül Uğurlu, Uzm. Klinik Psikolog Ece Eryılmaz, Uzm. Klinik Psikolog Hazel Irmak Araç ve Psikolog Ezgi Gündoğan tarafından hazırlanmıştır.

Ali’nin Koronavirüs Kitabı:

Uzm. Dr. Figen Karaceylan Çakmakçı tarafından hazırlanan bu kitapçık, çocuklarınıza Ali ağzından virüs sırasındaki duygu değişimlerine, akıllarındaki çeşitli sorulara ve günlük yaşantılarındaki değişimlere açıklık getiriyor. Yaşıtlarıyla konuşuyormuş hissiyatı veren Ali’yi, çocuklarınız çok sevecek!

Benim Kahramanım Sensin!:

Yazar: Helen Patuck

Çeviren, Düzenleyen: Ayşe Kaplan, Oya Erbaş, Ece Beyazıt

Dünyanın pek çok yerinden 1700’den fazla çocuk, ebeveyn, bakım veren ve öğretmen COVİD-19 ile nasıl baş ettiklerini bir araya gelip anlattıkları bu kitap, dünyadaki virüs salgınından etkilenen tüm çocuklar için kaleme alınmıştır. Akıcı bir hikaye ile çocukların hayal güçlerini genişletecek, öğrendikleri yeni bilgiler ile aydınlanacaktır.

Kitabın, çocuklar tarafından bağımsız şekilde okunması önerilmemektedir.

Çocuklar İçin Korona Virüs Kitabı:

Koronavirüs hakkında çocukları ve ebeveynlerini bilgilendirmek amacıyla Prof. Dr. Graham Medley’in danışmanlığı ve Axel Scheffler’in resimleriyle oluşturulan Çocuklar İçin Koronavirüs Kitabı’nı da sizler için kitapçıklarımıza ekledik.

Sağlık Çalışanları Aile ve Çocukları için Bir EMDR Destek Hikayesi:

Dünyamızın süper kahramanları olan siz sağlık çalışanları anne babalara sonsuz şükran ve minnet borçluyuz. Bu geçiş sürecinde ailenizdeki değişikliklere çocuklarınızı adapte edebilmenizi kolaylaştırmak amacıyla Vakıf Yönetim Kurulu Üyemiz Psikolog Selva Arslan tarafından hazırlanan bu kitapçığı sizlere sunmak isteriz. Kitapçıkta bir aile hikayesi içerisinde anlatılan Emdr rahatlama teknikleri ve geçiş ritüelleri, ufak kutucuklar içinde siz ebeveynlere ve bakım verenlere notlar bulunmaktadır.

Zihin Yargıları Olumlamaları:

Virüs döneminde bazen duygu ve düşüncelerimizi kontrol edemeyip, aklımızı en olumsuza yorabiliriz. Böyle durumlarla başa çıkabilmemiz adına Vakıf Yönetim Kurulu Üyemiz Psikolog Selva Arslan tarafından hazırlanan bu kitapçığımızı inceleyip, düşünce ve duygularınızı yönetebilirsiniz.

Deniz Korona Virüsüyle Yaşamayı Öğreniyor

Çocuklara hitap eden Deniz karakteriyle bir hikaye anlatan kitapçıkta, çocuklarınız için birbirinden farklı etkinlikler, fikirler ve faydalı bilgilendirmeler bulabilirsiniz.

Hazırlayan: Klinik Psikolog Derya Ikdjaioune

Küçük Zebra’nın Canım Dansı

Bu şarkılı hikaye ile çocuklarınız sadece eğlenmekle kalmayacak, aynı zamanda şarkı sözleriyle bilgilenecek ve kendilerini hayal güçlerine bırakacaklardır. Keyifli okumalar dileriz!