Köy Okullarına Yardım Projesi

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve hem bireysel hem de toplumsal olarak, hayatımızın her alanında yeniliklere gitmemizi zorunlu kılan Koronavirüs, ne yazık ki eğitimi de es geçmedi. Yaklaşık altı ay boyunca Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden, ekran karşısından sürdürülen eğitim-öğretim, 21 Eylül’de, kademeli olarak okul sıralarında devam ettirilmeye başladı.

İlk olarak ana sınıfı ve ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin yüz yüze eğitime başlamasının kararı alınır alınmaz Her Çocuğa Eğitim Vakfı (HERÇEV) olarak, önce Anadolu’daki köy okullarının ana sınıfı ve birinci sınıf düzeyindeki öğrencilerinin temel ihtiyaçlarını belirledik. Sonra da Herkadaşlarımızın desteğiyle, Ağrı ve Mardin’deki 6 köy okulundaki toplam 88 öğrencinin okuma kitabı, yardımcı ders kitabı, kırtasiye malzemeleri, ders araç gereçleri ve çeşitli oyuncak ihtiyaçlarını giderdik. Ayrıca 5 köy okulunun yazıcı ihtiyacının karşılanması ve 1 köy okulunun da tuvalet binasının yenilenmesi konusunda yine Herkadaşlarımızdan destek aldık.

Dezavantajlı bölgelerde bulunan Ağrı’daki Bezirhane 50. Yıl İlkokulu, Karakazan İlkokulu, Kaynaklı İlkokulu, Kapanca Köyü İlkokulu ve Yunus Emre İlkokulu ile Mardin’deki Bektaşi ilkokulu’ndaki 59’u 1. sınıf öğrencisi ve 29’u ana okulu öğrencisi olmak üzere toplamda 88 öğrencinin temel eğitim ihtiyaçlarının giderilmesi için HERÇEV aracılığıyla onlarca ‘Herkadaş’ olarak bir araya geldik. Şimdi yine aynı herkadaşlar olarak daha fazla öğrencinin eşit eğitim hakkına erişebilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Siz de HERÇEV gönüllüsü olarak hem Herkadaşımız olabilirsiniz hem de Anadolu’daki köy okullarının temel eğitim ihtiyaçlarının karşılanmasına katkıda bulunabilirsiniz.