Bayram Kardeşliği

Her Çocuğa Eğitim Vakfı (HERÇEV), yeni bir girişime ev sahipliği yapıyor. Bu proje, iki yıldır bireysel çaba ile yürütülen ancak daha da büyümek ve gelişmek üzere Vakıfımız tarafından sahiplenen ve yürütülen bir girişim. Girişim diyoruz çünkü klasik proje mantığından farklı olsun, belli bir süreyi kapsamaktan öte devamlılık göstersin, kurumsallaşsın, büyüsün ve birçok çocuğun hayatına dokunsun, renk katsın istiyoruz.

Bu duygularla Bayram Kardeşliği girişimimizin amacı, dini bayramlarımız olan Ramazan ve Kurban Bayramları ile Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını çocuklarımızın daha anlamlı geçirmelerine vesile olmak… Onlara yıllar sonra bile hatırlayabilecekleri güzel anılarla bezeli bir bayram deneyimi yaşatmak… Bu kapsamda Türkiye’den 8-15 yaş aralığındaki çocukları dünyanın diğer ülkelerinde yaşayan çocuklar ile eşleştirerek birbirlerine Bayram Kartı/Mektup göndermelerine olanak sağlıyoruz. Hatta birebir mektuplaşmak isteyen çocuklarımıza da çeşitli imkânlar sunuyoruz. Hâlihazırda pek çok ülkeden 2500’ü aşkın öğrenci ‘Bayram Kardeşliği’ girişimine dâhil olmuş durumda. Çocuklarımızın ve gençlerimizin bu girişime katılarak elde edebilecekleri faydaları şöyle sıralayabiliriz:

  • Çocukların güzel bir bayram deneyimi yaşatmak
  • Farklı kültürleri ve dilleri tanıtmak
  • Ön yargıları yıkmak, çocuklara sevgiyi ve paylaşmayı aşılamak
  • Dünyanın dört bir yanından arkadaşlar edinmesine destek olmak
  • Yabancı dillerini geliştirmelerine olanak sağlamak

Yukarıda saydığımız hedeflerin birine veya birkaçına ulaşmak üzere ülkeler, kurumlar ve/veya organizasyonlar gerçekleştirdikleri projeler ve kurdukları iyi ilişkilerle tonlarca para ve mesai harcıyorlar. Bu çabaların bir kısmı halka ulaşsa da ilişkiler daha çok yönetimsel düzeyde kalabiliyor. Biz bu çabalara “tabandan tabana” yani “halktan halka” yani “bireyden bireye” anlayışını eklemek istiyoruz. Biliyoruz ki bireyler tanışır ise toplumlar tanışır, toplumlar tanışırsa yönetimler tanışır ve nihayet dünyamız huzur ve barışa kavuşur. Biz ortaya yüreğimizi koyarak, maddi kaynağa gerek kalmadan dünyanın dört bir yanındaki öğretmen ve çocuklara ulaşıyor, Türkiye’de yaşayan çocuklarımızı her yıl kutladığımız bayramlarda mektup aracılığı ile buluşmalarını sağlıyoruz. Kim bilir büyüdüklerinde belki Türkiye’de, belki kendi ülkesinde ve belki de bambaşka bir ülkede karşılaşacak, buluşacak, el ele verecek ve insanlık için çözümler üretecekler.

Bu hayalin, umudun gerçekleşmesi ümidi ile…

Bayram Kardeşliği Girişimi Nedir? Nasıl işler?

Bayram Kardeşliği öncelikle bireysel bir ihtiyaçtan doğdu. Kızımızın farklı ülkelerden gelen Müslüman çocukları tanımaya başlaması bizde “Neden başka ülkelerden arkadaş edinip onlarla mektuplaşmasın, bayram sevincini paylaşmasın?” sorusu kafamızda yer etmeye başladı. Böylece orada tanıştığımız insanların bir kısmı ile iletişimi koparmayacaktık. Peki nedir “Bayram Kardeşliği?”

Bayram kardeşliği programının amacı, Türkiye’deki 8-15 yaş arası çocuklar ile dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan ve Ramazan Bayramını kutlayan çocukların sevinçlerini paylaşmalarını sağlayacak bir köprü oluşturmak. Bunu yaparken onları farklı kültürleri tanımaya ve dil öğrenmeye teşvik etmek…Bu kapsamda Türkiye’den bir öğretmen ve öğrencilerini sözgelimi Bosna’dan bir öğretmenin sınıfı ile eşleştirip -yaş ve cinsiyete göre- birbirlerine bayram tebriki kartı ya da mektubu göndermelerine yardımcı oluyoruz. Çocukların hangi dilde yazdıklarını çok önemsemeden duygularını her türlü dilde ve şekilde ifade etmelerini destekliyoruz. Biliyoruz ki gönül ve duygu dili fiziksel dil ve konuşmadan çok daha derin ve etkilidir….Çocuklar bunu bir resim ile, zarfın içine koyduğu küçük bir hediye ile veya sadece minik bir tebessüm işareti ile ifade edebilir…Dolayısıyla öğretmenleri mihmandarlığında mektuplarını veya kartlarını hazırlayan çocuklar bunları zarfın içine koyup arkadaşlarının ismini zarfın üzerlerine yazıyorlar. Öğretmenleri de tüm mektupları büyük bir zarfa koyup eşleştirildiği ülkedeki öğretmenin kendisine verdiği adrese posta yolu ile gönderiyor. Aynı işlemi muhatabı da yapıyor ve çocuklar birbirlerinden bayram kartı almış oluyorlar.

HERÇEV olarak 2021 yılına kadar 2500’den fazla çocuğu programımıza dâhil etmeyi başardık…Haydi siz de katılın ve bize yazın: muradiye.ates@gmail.com