HERKADAŞ ATÖLYE – ÇOCUK BİLİM KÜLTÜR SANAT PROJESİ

 

 

Her çocuk ayrı bir sanat eseridir. Her çocuk sanat eseri gibi özenle, titizlikle işlenmeyi hak eder. İçinde birbirinden farklı renkleri barındıran çocuk dünyası, ona müdahale etmeden, renklerinin solmasına izin vermeden geliştirilmeye, yönlendirilmeye açıktır. Kültür, sanat ve bilim bu yolda en önemli araçlardandır.

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış güzide şehrimiz İstanbul, bu medeniyetlerin, imparatorlukların izlerini halen taşımaktadır. Bu izleri takip ederek değerlerimizin geleceğe aktarımı ancak onların kıymetini bilecek nesillerle mümkündür. Yaşadığı coğrafyayı tanıyan, değerlerini bilen, tarih bilincine haiz bir nesil yetiştirmek için yaşadığımız çağın sunduğu imkanlardan en üst derecede yararlanılması beklenir. Zira gerçek mekanlarda eğitimin öğretmeye ve öğrenmeye katkısı büyüktür. Proje kapsamında engelli erişimine de uygun bir şekilde uygulanacak olan projemizde 5-14 yaş arası çocukların hem İstanbul’un tarihi mekanlarını etkileşimli eğitim yöntemleriyle yerinde keşfetmelerinin sağlanması hem de sanat, kültür ve bilim atölyeleriyle buluşturulmaları amaçlanmaktadır. Bu sayede ‘ülkemizin nüfus potansiyelinin en iyi şekilde değerlendirilmesi ve avantaja çevrilmesi’ için kültür, sanat ve bilimi aracı kılınarak okul öncesi döneminden itibaren, sanatsal olanı ayırt edebilen, estetik duyarlılık kazanmış, sanata sevgi ve merak duyan bireylerin sayısının artması ve topluma kazandırılması amacı gerçekleştirilmiş olacaktır. Çağımızın şartlarına uyum sağlayan, gelişen, geliştiren ve yorumlayan insanların yetiştirilmesinde sanatsal faaliyetlerin önemini dikkate alan proje ile okul öncesi ve orta çocukluk dönmelerinin gelişimsel özelliklerini dikkate alacak atölyeler; uygulamalı, teorik ve çevrim içi olarak gerçekleştirilmesi diğer amaçlardandır. Etkileşimli Okuma Etkinliği, atölye çıktılarının sergilenmesi, ebeveynlere yönelik seminerler, çevrim içi atölyeler, projenin uygulanacağı merkezin konumundan da yararlanılarak çocuk sanatkarları ve alanında ün yapmış ustaları, ilgilileri bir araya getirecek bir festival yapılması da projenin amaçlarını kapsamaktadır.

Proje Süresi: Projemizin süresi 15 aydır. 07.02.2022 tarihinde başlamış olan projemiz 06.05.2023 tarihinde sonlanacaktır.

Hedef Kitlesi: 5-14 yaş arası çocuk ve gençler.

 

Projenin amacına yönelik 7 faaliyeti bulunmaktadır.

  • Bilim ve Sanat Atölyeleri
  • Tek Seferlik Sanat Atölyeleri
  • Çevrim içi Atölyeler
  • Müze Kaşifleri
  • Etkileşimli Okumalar
  • Seminerler
  • Sergi ve Çocuk Sanat Festivali