Müze Kaşifleri Projesi: “Çocukları Ülkemizin Müzeleriyle Tanıştırıyoruz”

Her Çocuğa Eğitim Vakfı’nın (HERÇEV) öncülüğünde düzenlenen Müze Kaşifleri Projesi’nde çocuklara Türkiye’nin müzeleri etkileşimli biçimde tanıtılacak.

Basın Bülteni, 8 Nisan 2022

Her Çocuğa Eğitim Vakfı’nın (HERÇEV) Türkiye’nin müzelerini çocuklarla buluşturmak için başlattığı Müze Kaşifleri Projesi’nde eğitimci eğitimleri tamamlandı. İstanbul Kalkınma Ajansı Çocuklar ve Gençler Mali Destek Programı tarafından desteklenen projenin ilk etabı Topkapı Sarayı Müzesi’ni merkeze alıyor. Projenin devamında İstanbul başta olmak üzere Türkiye’de bulunan müze ve ören yerleri için eğitim kitleri tasarlanması ve eğitimci eğitimleri verilmesi planlanıyor.

8 Nisan 2023 tarihinde düzenlenen Müze Kaşifleri Eğitimci Eğitimi’ne 22 kişi katıldı. Teorik kısımdan oluşan bu ilk eğitimde müzede eğitime dair temel bilgiler, materyallerin kullanılması ve etkinliklerin nasıl yapılacağıyla ilgili bilgiler verildi. Eğitmen Eğitimi’nin ikinci kısmında ise Topkapı Sarayı’nda çocuklarla birlikte uygulama safhası gerçekleşecek.

Müze Kaşifleri Projesi Nedir?

Müze Kaşifleri Projesi kapsamında 8-14 yaş arası çocuklara yönelik müze gezileri düzenlenmesi planlanıyor. Çocukların yaşadıkları coğrafyanın tarihi ile bağ kurmaları ve onlara millî tarih bilincinin aktarılmasının hedeflendiği proje, temelde bir müze içi eğitim projesi.

Proje kapsamında oluşturulan uygulayıcı kitlerinde kılavuz kitap, keşif günlüğü, müze haritası ve müzeyi merkeze alan kart oyunu bulunuyor.

“Müzelerde Eğlenerek ve Deneyimleyerek Öğrenmek”

Proje ile ilgili açıklamalarda bulunan HERÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Sümeyye Ceylan, çocuklar için en iyi öğrenme imkânlarının müze ve ören yerleri olduğuna işaret etti. Ceylan açıklamalarına şöyle devam etti:

“Tarih, kültür, sanat ve medeniyet ancak yaşayarak öğrenilen alanlar. Bunun için en verimli yerler ise geçmiş medeniyetlerin ürettiği eserlerle ilişki içerisinde öğrenebileceğimiz müzeler. Biz HERÇEV olarak Müze Kaşifleri Projesi’nde ilk etapta Topkapı Sarayı’yla ilgili bir kit hazırladık. Bundan sonraki etaplarda ülkemizin diğer müzeleri için de hazırlıklarımız sürecek. Hedefimiz çocukların müzelerde eğlenerek ve deneyimleyerek öğrenmelerini sağlanmak.”

Çocuklar İçin İyi Yapılandırılmış Müze Ziyaretleri

Yapılandırılmış müze gezilerinin önemine dikkat çeken Ceylan, şu ifadelerde bulundu: “Okullarımız çocuklara yönelik müze ziyaretleri gerçekleştiriyor. Ellerinde hazır bir kit olmadığında çocukların ve eğitimcilerin, müzedeki o kalabalık içinde gezilerini de verimli bir şekilde planlayabilmeleri zor. Biz bu projeyle eğitmenlere önceden iyi yapılandırılmış, müze ziyareti öncesi, esnası ve sonrası için hangi hazırlıkları ve etkinlikleri yapabileceklerini anlatan bir program hazırladık. Bu kitin içinde bir eğitici kılavuz kitabı, çocuklar için keşif günlüğü ve bu tur için yapılandırılmış bir müze haritası var. Ayrıca Topkapı Sarayı için ‘Kaşif-i Şahane’ isimli bir kart oyunumuz da mevcut. Bu programın en temel hedefi müze ziyaretlerinin çocuklar için bir yük ve yorgunluk değil, unutulmayacak harika deneyimlere dönüşmesini sağlamak.”

Çocukların müzelerde duvarlara ve eserlere bakıp çıkmalarını değil, eleştirel birer kültür ve tarih okuyucuları olmalarını beklediklerini belirten Ceylan, “Çocukların müzelerden geçmişe ve bugüne dair zengin çıkarımlarla ayrılmalarını istiyoruz. Doğru bir kültür okuyucusu olmanın yolu müzelerden geçiyor.” dedi.

HERÇEV ve Müze Kaşifleri Projesi

Her Çocuğa Eğitim Vakfı 2019 yılında çocukların kişisel keşif yolculuklarında kendi potansiyellerinin farkına varacakları bir toplumsal ekosistemin inşası hayali ile kuruldu. Vakıf o günden bugüne kadar Türkiye’de binlerce çocuğun nitelikli eğitime erişmesi için çeşitli projeler yürüttü. Çocuklara nitelikli öğrenme ortamları üretmeyi hedefleyen bu projeler arasında HERKADAŞ Atölye isimli bilim-kültür-sanat projesi ve bu projenin altında yer alan Müze Kaşifleri Projesi de var.

Müze Kaşifleri Projesi, HERÇEV’in proje sahipliğinde, İstanbul Kalkınma Ajansı ana sponsorluğunda; İbn Haldun Üniversitesi, Önder Derneği ve Milli Saraylar iştirakiyle gerçekleştiriliyor. Eğitim seti materyalleri Usturlab tarafından hazırlanan projede ilk etapta 1.000 çocuğa müze içi eğitimler verilecek. Bunun öncesinde 8 Nisan 2023 tarihinde düzenlenen eğitmen eğitimleriyle projeye başlangıç verilmiş oldu.

Müze Kaşifleri Projesi, çocuklara müzelerin deneyim odaklı tanıtılmasını amaçlıyor. Proje aynı zamanda mekân ve eserlerle etkileşimde bulunma, gözlem, duyguları ifade etme, hayal gücü, yorumlama ve kendi yaşamına bağlama, müzedeki eserleri okuma, kültürel değerleri fark etme, eserlerde verilen mesajların analizini yapma, müzenin planını çıkarma, müzedeki uygulamalara katılma, deney yapma, değerlendirme, ekip çalışması ve iş birliği yapma, tahminde bulunma, sonuç çıkarma gibi birçok beceriyi desteklemeyi amaçlıyor.